Nejlepší pečicí trouby: Rady pro výběr dokonalého kuchyňského pomocníka

Zpříjemněte si chvíle strávené pečením s šikovnou troubou, která vám usnadní práci i čas. Připravte si dokonale křupavou zeleninu, šťavnaté maso nebo vláčné koláče s novou pečící troubou. Poradíme, jak vybrat troubu na pečení, na jaké parametry se zaměřit a jaké speciální funkce moderní trouby nabízí.

Jaký druh trouby podává nejlepší výsledky?

Pečicí trouby jdou neustále s dobou a nabízí pořád nové funkce. Dříve rozšířené plynové trouby jsou už dneska spíš reliktem minulosti hlavně kvůli obtížné regulaci teploty.

Mnohem lepší výsledky podávají elektrické pečicí trouby. Seženete buď klasické trouby s horním a dolním ohřevem, horkovzdušné trouby s kruhovým topným tělesem nebo třeba parní trouby. Podívejte se na jednotlivé typy pečících trub a jejich hlavní výhody a nevýhody.

Klasická elektrická trouba

Léta oblíbená varianta mnoha domácností, která vám nabídne všechny základní pečící funkce. V klasické elektrické troubě probíhá pečení tradičním stylem tedy horním nebo spodním ohřevem. Případně kombinací obojího.

Díky tomu je ideální pro pečení masa, které v takové troubě získá křupavou kůrku. Zároveň ale musíte hlídat, aby se maso propékalo rovnoměrně nebo se nevysoušelo.

Klasické trouby se hodí také na všechny možné zapékané pokrmy a samozřejmě upečete v ní klasické i kynuté koláče.

V elektrické troubě najdete i další funkce jako grilování nebo rozmrazování. Mívají zabudovaný také ventilátor, který se stará o lepší distribuci horkého vzduchu a tím i rovnoměrnější pečení.

Klasické elektrické trouby většinou nabízí hlavně základní funkce. Potěší vás ale příznivou cenou.

Jak vybrat nejlepší pečicí troubu

Foto: Electroworld.cz

Horkovzdušná pečicí trouba

Horkovzdušné trouby představují už několik let stálici na trhu. Díky kruhovému topnému tělesu efektivně rozhání teplo a tím udržují stejnou teplotu uvnitř celé trouby.

Do trouby se díky topnému tělesu vhání už teplý vzduch. Oproti klasické elektrické troubě, která díky ventilátoru jen teplý vzduch v troubě rozhání.

Velkou výhodou horkovzdušné trouby je možnost vložit více plechů najednou i s různými potravinami. Jednotlivé vůně a chutě se díky dobré cirkulaci vzduchu nepromíchají.

Horkovzdušná pečící trouba se postará o rychlejší a rovnoměrnější pečení. Díky tomu se vám nestane, že by jedna strana byla téměř připálená a druhá ještě syrová. Oceníte to nejen při sladkém pečení, ale i při přípravě masa, ryb nebo zeleniny.

Efektivnější distribuce tepla dokáže šetřit energii a i peníze. Takže i když je horkovzdušná trouba na pořízení mírně dražší než klasická, nabízí levnější provoz. Zvlášť když vyberete troubu z úsporné energetické třídy A.

Jak vybrat nejlepší pečicí troubu

Foto: Electroworld.cz

Parní pečící trouba

Pokud toužíte své pečení povznést na zcela novou úroveň, pak se rozhodně mrkněte i na parní pečící trouby. Pečením v páře se z potravin neztratí tolik cenných minerálů a vitamínů, takže se parní trouba hodí i v případě, kdy si přejete zařadit do jídelníčku zdravější pokrmy.

Parní pečení se také postará o dokonalou vláčnost těsta, takže si snadno připravíte nadýchané koláče, které se v puse rozplynou. Parní trouba je přímo ideální pro moučníky z kynutého těsta. Díky páře totiž lépe vykynou.

Při pečení domácího chleba, rohlíků a dalšího pečiva se pára postará o vytvoření dokonale křupavé kůrky.

Jídlo připravené v parní troubě vynikne i lepší chutí, horký vzduch totiž poměrně dost vysušuje, pára tomu ale účinně zabraňuje. Zelenina připravená v parní troubě získá kromě lepší chuti i krásnou barvu.

Parní trouby mají zabudovanou nádržku na vodu a pára se pak rovnoměrně nese celou troubou. Trouby s parní funkcí nabízí kompromis mezi klasickým a parním pečením. Do takové trouby se musí voda nalévat na dno. Podobně jako když do klasické horkovzdušné trouby přidáte misku s vodou pro lepší pečící výsledky.

Jak vybrat nejlepší pečicí troubu

Foto: Electroworld.cz

Tipy pro úspěšné pečení

Někdy se pečení zdá jako „vyšší dívčí“, především proto, že každá trouba peče trošku jinak a chvíli trvá, než si s ní vybudujete ten správný vztah. Musíte se nejprve dobře poznat, osahat si všechny pečící programy a pak zjistíte, který vám nejvíce vyhovuje.

Správný čas a teplota pečení

V každém receptu najdete doporučení, na jakou teplotu a kolik minut byste měli pokrmy péct. Teplota v troubě ale nemusí být vždy taková na jakou ji nastavíte.

Ideální je pořídit si do trouby ještě teploměr a zkontrolovat si před skutečnou teplotu. Rozdíl mezi tím, co trouba ukazuje a reálnou teplotou totiž mohou být i desítky stupňů. Hlavně v případě složitějších moučníků může být teplota pečení klíčová.

Troubu vždy před pečením rozehřejte a otestujte

Než se pustíte do samotného pečení, nechce troubu pořádně nahřát. Vyhraďte si na pečení dostatek času a nespěchejte. Doporučuje se také u nové trouby vyzkoušet, kde peče více a kde méně. Ideální je, když trouba peče naprosto rovnoměrně, ale nemusí tomu tak být vždy.

Můžete si udělat test, kdy na plech rozprostřete například strouhanku a vložíte do předehřáté trouby, dokud nezezlátne. Když pak plech vyndáte, uvidíte, kde je strouhanka tmavší a kde světlejší. Podle toho poznáte, kde trouba peče silněji. 

Troubu během pečení nevětrejte

Aby vám teplota v troubě kolísala co nejméně, ideálně troubu během pečení příliš často neotvírejte. Výhodou jsou sklenění dvířka na troubě, kdy si snadno alespoň pohledem zkontrolujete, jak na tom maso, koláč nebo bábovka zrovna je.

Nezapomínejte na pravidelné čištění trouby

Dokonalé pečící výsledky vám zajistí jedině čistá trouba, kde se nehromadí připečené zbytky jídla. Velkým pomocníkem jsou v tomhle směru trouby se samočistícími funkcemi, které se o svou čistotu postarají prakticky samy.

Zdroj foto: Electroworld.cz

Related posts