V chladných měsících tráví lidé více času doma a v pasivním režimu, zjistily studie – překvapivě díky statistikám využití sociálních sítí. Trávení času doma mimo čerstvý vzduch může ovlivnit zdraví.
Špatná kvalita vzduchu doma nebo i na pracovišti může mít řadu negativních vlivů na lidské zdraví. Nedostatečné větrání může vést k akumulaci vlhkosti, která podporuje růst plísní a bakterií. Plísně se mohou dostávat do vzduchu a způsobovat alergické reakce, případně respirační problémy, říká zpráva Státního zdravotního úřadu. Dalšími negativními vlivy špatné kvality vzduchu v interiérech jsou dle SZÚ podráždění očí, bolesti hlavy a další respirační obtíže, které hrozí zvláště při delším pobytu v bytech nebo domech. Dle výzkumů dánské univerzity Aarhus, která se dlouhodobě zabývá toxikologií a kvalitou vzduchu, bývá vzduch doma až pětkrát více znečistěný, než mimo budovy.
Kvalitou vzduchu v domácnostech se přímo zabývala Světová zdravotnická organizace, ta vydala pokyny pro maximální koncentraci pevných částic PM2,5, což znamená množství jemných částic suspendovaných ve vzduchu s průměrem menším než 2,5 mikrometru. Ty jsou mimochodem přibližně třicetkrát menší než průměr lidského vlasu a mohou pronikat do lidského těla, plic a krevního oběhu.
V domácnosti mohou částice menší než PM2,5 pocházet převážně ze spalovacích procesů – svíček, průmyslových zplodin, topení v nedostatečně izolovaných kamnech nebo krbech. V městském prostředí se k nám pak mohou dostávat skrze blízké chemické a hutní závody. Každopádně je nutné větrat, což zvláště v zimním období může přinášet ztráty tepla a tím i vyšší náklady. Obecným doporučením pro větrání v chladných dnech a měsících je větrat krátce, ale intenzivně, a to otevřením oken na 5 až 10 minut. Tím se vzduch uvnitř bytu či domu vymění rychle, ale nedojde k ochlazení zdí nebo vnitřního vybavení. Studie ČVUT z roku 2023 také doporučuje větrání ráno po probuzení a večer před spaním, kdy je v domácnostech obvykle větší koncentrace CO? a vlhkosti.
Čistší vzduch doma se dá zařídit díky vybavení i technice
Přesné statistiky ohledně trávení času doma v zimním období neexistují, ale například loňská studie, uveřejněná datovou společností Statista ukazuje, že v chladnějším období narůstá čas strávený na sociálních sítích o 15 procent, právě kvůli častějšímu a delšímu pobytu v našich domovech. Proto je nutné dbát na kvalitu vzduchu doma. Snadným způsobem jak zlepšit kvalitu vzduchu a snížit prašnost v domácnosti je odstranění koberců, záclon a obecně textilií – v tomto ohledu je vhodné také nezapomínat na zavírání skříní s oblečením. Dále se dá udržet zdravé prostředí díky pravidelnému vysávání vysavačem nebo použití čističek vzduchu s HEPA filtry, které slouží k zachytávání těch nejjemnějších částic typu prachu, plísní či výkalů roztočů. Často se zapomíná na stírání povrchů nábytku a bytového vybavení vlhkým hadříkem, pouhé setření suchým prostředkem prach spíše rozvíří a přesune jinam.
Účinným způsobem jak snížit koncentraci škodlivin je pak již zmíněné větrání. Aby bylo co nejúčinnější, je nutné jej provádět ve správných chvílích. S tím mohou napovědět interiérové senzory kvality vzduchu, které mají již dnes řadu smart a doplňkových funkcí. Například Chytrý senzor kvality ovzduší od společnosti Netatmo – jde o chytré zařízení, které monitoruje kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti. Měří klíčové parametry, jako jsou teplota, vlhkost, hladina CO? a hluk. Díky těmto měřením vám poskytuje aktuální informace o vnitřním prostředí a napoví, kdy je čas vyvětrat. Zlepšení kvality vzduchu doma je pak možné ihned ověřit a zjistit, jak bylo větrání účinné.
Zařízení je propojeno s mobilní aplikací, která vás upozorní na zhoršení kvality vzduchu a doporučí vhodný čas pro větrání. Tímto způsobem můžete efektivně zlepšit kvalitu ovzduší ve svém domově a zajistit zdravější prostředí pro sebe i svou rodinu.
V rámci Black Friday 2024 můžete nyní na stránkách shop.netatmo.com zakoupit Chytrý senzor kvality ovzduší s 50% slevou. Akce platí do 12. února 2025 nebo do vyprodání zásob.
Zdroj foto a video: Netatmo