Pusťte se do renovace schodiště

Nic nevydrží věčně. I kvalitní dřevěné schody se časem poškodí. A protože schodiště má kromě funkce dovést nás o patro výš také funkci dekorativní, neměli bychom na něj při péči o dům zapomínat. Pokud se renovace provede včas, hravě ji zvládnete sami a nebude ani nutné volat na pomoc odborníky.

Poškrábané schody a oprýskané zábradlí ztrácí na atraktivitě a časem i na bezpečnosti. Pokud vás tedy cestou do vrchního patra bijí do očí škrábance na dřevu a rukama drhnete o odlupující se barvu zábradlí, je načase něco s tím udělat. Renovaci schodiště lze rychle zvládnout svépomocí, pokud pro to zvolíte správné prostředky.

 

Začněte dřevěnými schody

 

Než s opravou začnete, je potřeba počítat s tím, že vstup do vyšších pater budete muset na jistý čas oželet, než vše na schodišti dobře proschne. V tomto směru se opravdu nevyplatí spěchat. Renovaci by měla předcházet důkladná kontrola stavu každého schodu. Pokud je „zdobí“ rýhy, nebo dokonce registrujete prošlapaná místa, bude nutné vzít si na pomoc brusku. S její pomocí nejprve důkladně odstraňte starý lak. Praskliny a menší díry vytmelte, nechte dobře proschnout a poté pomocí jemného smirkového papíru lehce přebruste, aby byl povrch dokonale hladký. Vzniklý prach poté odstraňte vysavačem. Takto budete mít povrch schodů připravený na následné lakovaní.

Volbu laku, kterým schody natřete, rozhodně nepodceňujte. Měl by zajistit nejen krásný vzhled, ale také vytvořit mechanicky odolný povrch. Vyzkoušejte proto Xyladecor Podlahový lak, který schodům dodá hedvábný povrch odolný proti otěru, nebo Luxol Lak na parkety, který je rovněž ideální pro schodiště, a to díky jeho odolnosti proti poškrábání a protiskluzovému finiši. Lak nanášejte štětcem ve směru vláken dřeva a pro vytvoření dlouhodobé ochrany aplikujte alespoň 2 až 3 vrstvy, každou přitom nechte důkladně proschnout.

 

Pusťte se do renovace schodiště

 

Nezapomeňte ani na zábradlí

 

Součástí schodiště je i zábradlí, které byste při renovaci neměli opomenout. Zašlé a ušpiněné zábradlí nebude dobrou vizitkou vašeho domu. Pokud je ze dřeva, platí pro jeho opravu stejná pravidla jako v případě dřevěných schodů. V mnohých domech lze ale najít i klasické kovové zábradlí, u kterého se poškození nejčastěji projevuje korozí nebo oloupanou barvou. Tyto vady je nutné před aplikací nového nátěru odstranit. Nejlepší výsledek přinese drátěný kartáč, vrtačka s drátěným nástavcem nebo úhlová bruska se smirkovým kotoučem. Ostatní části zábradlí obruste smirkovým papírem. Obroušený povrch je nutné řádně omést a omýt vodou s přídavkem saponátu. Povrch se tím odmastí a nátěr pak lépe přilne. Hammerite Přímo na rez Kovářská barva je pro vaše zábradlí ideální volbou, jelikož ji můžete nanášet přímo na zkorodovaný kov bez potřeby základové barvy. Barvu aplikujte štětcem alespoň ve 2 vrstvách v rozestupu minimálně 6 hodin.

 

 

 

Zdroj foto: AkzoNobel, Xyladecor

 

Related posts